Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
81 %
0.5kmh
0 %
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
22 °
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Kancelari Scholz: Ekonomia gjermane e kërcënuar nga lufta në Ukrainë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kancelari gjerman Olaf Scholz është shprehu se lufta në Ukrainë, e shoqëruar me sanksionet kundër Rusisë, përbën një kërcënim për ekonominë gjermane.

“Ne duhet të kuptojmë shumë mirë se kjo luftë në Ukrainë sjell edhe sfida për ne në lidhje me pasojat ekonomike të sanksioneve. Disa vende po shprehin shqetësime për sigurinë ushqimore për shkak të mungesës së dërgesave nga Rusia dhe Ukraina”, tha Scholz.

Scholz dhe Mbreti Abdullah dënuan luftën në Ukrainë dhe i bënë thirrje presidentit rus Vladimir Putin të ndalojë menjëherë të gjitha operacionet luftarake dhe të tërheqë trupat e tij pushtuese. Scholz përsëriti gatishmërinë për bisedime për t’i dhënë fund luftës.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img