Hapësire reklamuese

Bota

Kancelari gjerman, Scholz mbërrin në Izrael

Shkruar nga Newsbomb
Kancelari gjerman, Scholz mbërrin në Izrael

Të martën, kancelari gjerman Olaf Scholz mbërriti në Izrael për një vizitë "solidariteti" në mes të konfliktit të vazhdueshëm midis Izraelit dhe Palestinës.

Vizita vjen pas një vizite tjetër të fundit të Ministres së Jashtme gjermane Annalena Baerbock në Izrael, ku ajo shprehu mbështetje të fortë nga Berlini për "të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje kundër sulmit të Hamasit që filloi më 7 tetor".

Sulmi ka rezultuar në vdekjen e qindra izraelitëve dhe kapjen e të tjerëve.

Baerbock më pas udhëtoi në Egjipt dhe vendet perëndimore kanë punuar për të parandaluar përshkallëzimin e konfliktit në rajon.

Në përgjigje të sulmit, Izraeli kreu sulme ajrore në Rripin e Gazës. Palestina shpalli një rrethim, duke e shënuar atë si sulmin më të përgjakshëm, ku mijëra palestinezë u vranë, kryesisht fëmijë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese