Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Kancelari gjerman: Do t’i japim autoblinda Greqisë, për të zëvendësuar ato që do dërgojë në Ukrainë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjermania do t’i dorëzojë Greqisë automjete luftarake të këmbësorisë (IFV) në mënyrë që qeveria në Athinë të mund t’i kalojë Ukrainës armë të stilit sovjetik, tha të martën kancelari gjerman Olaf Scholz.

“Ne do t’i ofrojmë Greqisë mjete luftarake të këmbësorisë gjermane,” u tha ai gazetarëve pas një samiti dy-ditor të BE-së në Bruksel, duke shtuar se kishte arritur një marrëveshje me kryeministrin grek.

Scholz nuk dha asnjë detaj se çfarë lloj automjetesh luftarake të këmbësorisë do t’i dorëzojë Berlini Greqisë – apo çfarë lloj armësh Athina do t’i kalojë Kievit.

“Ministrat e mbrojtjes do të përpunojnë detajet dhe do ta zbatojnë shpejt këtë marrëveshje,” tha ai. Gjermania është kritikuar për zvarritjen e saj në dërgesat e armëve të rënda në Kiev.

Më shumë


spot_img

spot_img