Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
40 %
1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
34 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Kanali i Suezit po zgjerohet, nis projekti pak muaj pas bllokimit të anijes “Ever Given”

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Në muajin mars anija tregtare “Ever Given”, u përplas në Kanalin e Suezit, duke bllokuar për gjashtë ditë kalimin e anijeve të tjera.

Gjatë një përpjekje për të shmangur një përsëritje të ngjarjes, Autoriteti i Kanalit të Suezit (SCA) njoftoi se kishte filluar punën e pastrimit për të zgjeruar dhe thelluar pjesën jugore të kanalit, ku mbeti e bllokuar “Ever Given”.

albsig

spring

Zona e gjatë 30 kilometra do të zgjerohet me 40 metra në lindje dhe do të thellohet në 72 metra, nga 66 metra që është akutualisht, sipas SCA.

Ky plan ka për qëllim “shmangien e bllokimit të anijeve, shkurtimin e kohës së lundrimit të tyre, si dhe ngritjen e sigurisë së lundrimit,” tha për shtyp një zyrtar i SCA.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img