Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
54 %
1kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
43 °
E mërkurë, 28 Korrik, 2021

Kanadaja pezullon përdorimin e vaksinës së AstraZeneca për personat nën 55-vjeç

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kanadaja ka pezulluar përdorimin vaksinës kundër Covid-19 të AstraZeneces për personat nën moshën 55-vjeç. Ky vendim është marrë pas shqetësimeve që vaksina mund të krijojë mpiksje gjaku.

Komiteti Kombëtar Këshillues për Imunizimin kishte rekomanduar ndërprerjen për arsye sigurie dhe provincat kanadeze, të cilat administrojnë shëndetin në vend.

“Ekziston një pasiguri thelbësore në lidhje me përfitimin nga vaksinat e AstraZeneca për të rriturit nën 55 vjeç duke pasur parasysh rreziqet e mundshme”- tha Dr. Shelley Deeks, nënkryetare e Komitetit Këshillues Kombëtar për Imunizimin.

Deeks ka thënë se shumica e pacientëve në Europë që kanë pësuar një mpiksje të gjakut pas vaksinimit me AstraZeneca ishin gra nën moshën 55 vjeç, dhe shkalla e fatalitetit midis atyre që zhvillojnë mpiksje është deri në 40%.

Vaksina e AstraZeneca, e cila është autorizuar në më shumë se 70 vende, është një shtyllë e një projekti të mbështetur nga OKB, i njohur si COVAX që synon të shpërndajë vaksinat kundër COVID-19 në vendet e varfra.

Më shumë

spot_img
spot_img