Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Mër
26 °
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
37 °
Die
37 °
E mërkurë, 29 Qershor, 2022
spot_img

Kamarieri shqiptar bëhet “hero” në Maltë, i shpëtoi jetën klientes që u mbyt me ushqim

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një kamerier shqiptar po cilësohet si hero në Maltë pasi ndërhyrja e tij shpëtoi një grua nga mbytja me ushqimi në një restorant në Għar Lapsi. Mediat vendase raportojnë se bëhet fjalë për shqiptarin Endri Demaj, përcjell newsbomb.al.

Kamarieri me origjinë nga Shqipëria ishte duke punuar në Bar dhe Restorant Carmen kur pa Patricia Neto, një 73-vjeçare banore e Pietà, po mbytej nga një copë mishi që e kishte porositur dhe po e hante. Duke rrëfyer përvojën më pas, Patricia tha se nuk mund të merrte frymë dhe ishte e sigurt se do të vdiste.

albsig

spring

Vajza e saj, Carole Khosla, ka falënderuar Endrin përmes një postimi në Facebook. “Ti shpëtove jetën e nënës sime dhe unë jam mirënjohëse”, tha ajo. Edhe në rrjetet sociale veprimi i Endrit u vlerësua nga shumë ndjekës.

Familjarët e të moshuarës thirrën për ndihmë dhe Endri u përgjigj shpejt, duke i dhënë manovrën Heimlich për të hequr ushqimin nga fyti i saj. Pasi ia doli, njerëzit që ishin të pranishëm në restorant filluan të duartrokasin. Reagimi i shqiptarit është vlerësuar edhe për dhënien me efikasitet të ndihmës së parë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img