Tirana
clear sky
30.9 ° C
30.9 °
30.9 °
33 %
2.6kmh
3 %
Mër
31 °
Enj
30 °
Pre
32 °
Sht
30 °
Die
26 °
E mërkurë, 25 Maj, 2022
spot_img

“Kam ndryshuar”, vrasësi masiv norvegjez kërkon lirimin, psikiatrja: Mos i zini besë!

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Norvegjezi Anders Behring Breivik i cili ka vrarë 77 njerëz në 2011, kërkon lirim të parakohshëm nga burgu. Psikiatrja që ka mbikqyrur ekstremistin tha se diagnoza e Breivik “mbetet e njëtë me atë që ka pasur prej fillimit.” Ai është duke kryer dënimin maksimal në Norvegji prej 21-vite burg për sulmin me bombë në zyrat qeveritare në Oslo dhe më pas masakrën me armë në një kamp pushimi për të rinjtë e të majtës në pushtet asokohe.

Psikiatrja Randi Rosenqvist u shpreh se 42 vjeçari Breivik nuk ka ndryshim sa i përket rrezikut për akte të tjera dhune në të ardhmen, në krahasim me vlerësimin e parë që iu bë atij pas masakrës, në vitin 2012.

“Nuk ka koherencë në pohimet e tij, nuk mund t’i zihet besë,” tha Rosenqvist teksa jepte dëshminë për prokurorët.

Ndërsa Breivik tha në gjykatë se po kërkon një shans për veten e tij pasi ësjtë përjekur shumë dhe tashmë sipas tij ka ndryshuar.

“Të gjithë e kanë këtë shans. Jam shtypur e bërë copë për 10 vjet me radhë. Kam ndryshuar aq shumë sa që nuk është e mundur të ndryshoj akoma”, tha Anders Behring Breivik.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img