Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

“Kam humbur në bjeshkët e Tropojës dhe jam vrarë”, turisti merr në telefon ambasadën, policët dhe alpinistët e transportojnë 10 km në krah

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një turist bullgar ka humbur në bjeshkët e Tropojës, por kur ka kuptuar që nuk mund të dalë në rrugë kryesore ka telefonuar ambasadën dhe ka kërkuar ndihmë. Në ndihmë i ka ardhur policia e Tropojës dhe disa alpinistë nga Kosova.

Bullgari 46-vjeçar është dëmtuar duke eksploruar zonën e Lekbibaj, pasi po ecte në disa shkëmbinj në bjeshkët e Vranit. Ai ka njoftuar në ambasadë dhe ka kërkuar ndihmë, pasi nuk ecte dot për shkak të dëmtimeve të marra.

Menjëherë kanë nisur kërkimet nga shërbimet e Policisë, të cilët janë ndihmuar edhe nga disa aplinistë nga Kosova.

Pas disa orë kërkimesh u bë e mundur gjetja e turistit bullgar, i cili është trasportuar rreth 10 kilometër në krahë, nga shërbimet e Policisë, së bashku me aplinistët, deri në vendin ku është bërë e mundur ulja e helikopterit në Lekbibaj.

Më pas turisti është transportuar me helikopter në spitalin e Tropojë, ku ndodhet nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën.

Turisti bullgar ka falënderuar Policinë dhe alpinistët kosovarë që i erdhën në ndihmë duke i shpëtuar jetën.

Policia e Tropojës gjen rastin të falënderojë edhe njëherë alpinistët nga Kosova, të cilët bashkëpunuan me punonjësit e Policisë, për t’i ardhur në ndihmë turistit nga Bullgaria.

Më shumë

spot_img
spot_img