Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
31 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Kafka masive e “Njeriut Dragua” e gjetur në Kinë mund të jetë një degë e re evolucionare e njeriut

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një kafkë gjigande e fosilizuar që ishte fshehur në një pus në Kinë për 90 vjet sapo është zbuluar nga shkencëtarët, duke i bërë ata të rimendojnë evolucionin njerëzor.

Kafka u gjet fillimisht në vitin 1933 nga punëtorët kinezë që ndërtonin një urë në Harbin, një qytet verior kinez, gjatë okupimit Japonez, thanë studiuesit.

Për të parandaluar që kafka të binte në duart e japonezëve, ajo u mbështoll dhe u fsheh në një pus të braktisur. Kafka u rizbulua vetëm në vitin 2018 kur plaku i cili fillimisht e fshehu atë i tha nipit të tij, pak para vdekjes së tij.

harbinskull

Fosili i ruajtur jashtëzakonisht mirë është etiketuar si një specie e re njerëzore, Homo longi, nga studiuesit kinezë. Speciet janë quajtur “Njeriu Dragu””, sipas provincës veriore kineze ku u gjet kafka, Heilongjiang – ose në anglisht, rajoni “Lumi i Dragoit të Zi”.

Shkencëtarët pohuan se kafka i përkiste një njeriu afërsisht 50-vjeçar. Ai do të duhet të kishte një hundë të gjerë për ta lejuar të merrte frymë pa pengesë gjatë aktivitetit të rëndë dhe ndoshta do të ishte ndërtuar fort për t’i bërë ballë dimrave të ftohtë rajonalë, shkruajnë studiuesit.

Një nga aspektet më të shquar të kafkës Harbin është madhësia e tij masive, e cila, me gjatësi 9 inç dhe më shumë se 6 inç e gjerë, është dukshëm më e madhe se kafka moderne e njeriut.

Një prej cilësive më të veçanta të kësaj kafke është madhësia. Me një gjatësi prej 22.80 cm dhe 15 centimetra e gjerë ajo është dukshëm më e madhe se koka e njeriut modern.

harbin reconstruction

Kafka ka gjithashtu një kapacitet kafkor prej afërsisht 1,420 mililitra por ka gjithashtu shumë tipare primitive që e bëjnë atë një lidhje unike midis njerëzve modernë dhe Neandertalëve.

“Ai ndryshon nga të gjitha speciet e tjera Homo”, shkruajnë studiuesit, duke theksuar se ka një ndërthurje të tipareve antike dhe moderne si një kreshtë e vetullës “e lakuar butë” por “e zhvilluar masivisht” dhe mollëza të ulëta, të rrafshëta me gropa “të cekëta” poshtë tyre. E krahasuar me kafkën e sotme më moderne, të rrumbullakët, studiuesit thanë se kraniumi Harbin ishte i gjatë dhe i ulët.

degfrerg4gss

Më shumë

spot_img
spot_img