Tirana
scattered clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
40 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
Die
18 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

“Kabineti i Qeverisë së Stabilitetit. Një mozaik interesant partish, karrierash, kostumesh…”

spot_img

Lajme të ngjashëm

Nga Afrim Krasniqi

Retrospektivë e tranzicionit: Kabineti i Qeverisë së Stabilitetit (qershor-dhjetor 1991).

Një mozaik interesant partish, karrierash, kostumesh, përvojash, pjesë e një koalicioni të madh eksperimental që i mundësoi PP-së kohën për riorganizim të pushtetit dhe PD-së kohën për përgatitje drejt pushtetit! Në qendër, Alia dhe Islami, kreu i shtetit i kohës dhe kreu i parlamentit të kohës, ashtu edhe Bufi (PP) e Pashko (PD), (bashkë)drejtuesit e qeverisë. Pjesë e kabinetit për 3-4 ditë ishte edhe Nano, i dorëhequr pas Kongresit të PP/PS ku u bë kryetar, si dhe disa prej figurave të njohura të tranzicionit.

Në foton zyrtare të kabinetit dukshëm “burrëror”, ku nuk kishte asnjë prej brezit të dhjetorit ’90, dallohet qartë stema e RPSSH e vitit 1976 në sfondin zyrtar, pavarësisht se foton është 7 muaj pas jetësimit të pluralizmit politik dhe 2 muaj pasi ishte abroguar Kushtetuta 1976. Për statistikë, 88% e tyre ishin anëtarë ose kandidatë për anëtarë të PPSH përpara dhjetorit 1990.

Kështu nisi.

Më shumë

spot_img