Tirana
scattered clouds
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
0.5kmh
40 %
Die
25 °
Hën
27 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 4 Qershor, 2023

Kabinat dhe transformatorët të rrethuar nga uji, OSHEE stakon fidrat, disa zona pa drita

Lajme të ngjashëm

Disa zona kanë mbetur pa energji elektrike për shkak të situatës së krijuar nga rreshjet e shumta të shiut gjatë orëve të fundit.

OSHEE thotë se rreth 40% e fiderave janë shkarkuar si masë sigurie, kjo pasi shumë kabina elektrike dhe transformatorë janë rrethuar nga uji.

Rajonet më të prekura janë Vlora, Përmeti, Laçi dhe Bajram Curri.

NJOFTIMI I OSHEE:

Aktualisht rajonet më të prekura nga defektet e shkaktuara nga moti i keq janë Vlora, Përmeti, Laçi dhe Bajram Curri.

Janë riparuar plotësisht defektet në rajonet e Fierit, Elbasanit dhe Korçës, sikurse kemi përmirësim të vazhdueshëm në rajonin e Durrësit, Shkodrës, Lezhës dhe Burrelit.

Ripërsërisim se 40% e fiderave janë stakuar si masë sigurie.

Referuar informacionit të orës 09:00 është bërë i mundur riparimi i defekteve në 65% të fiderave si dhe është rikthyer energjia në 58% e  konsumatorëve të prekur në rang vendi.

Të stakuar janë dy fidera që furnizojnë hidrovorët Orikum dhe Gocaj (Lezhë).

Aktualisht po punohet në linjat 35kV Shkozet (Durrës) – Kavajë dhe në linjën Krastë – Bater (Elbasan).


Më shumë