Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
37 %
5.1kmh
0 %
Die
0 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
7 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Ka punuar për Microsoft dhe NASA, Forbes zgjedh të riun shqiptar si një nga njerëzit më të suksesshëm 2022

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shqiptari Kevin Sekniqi është përzgjedhur në listës e “Forbes”, Sipas Forbes, shkodrani është një nga 30 personat nën 30-vjeç, që ka arritur sukses në botën financiare dhe atë të zhvilimit ekonomik.

Kevin Sekniqi është bashkë-themelues dhe COO në Ava Labs. Sipas Forbes janë shqyrtyar 12 mijë kandidatë të mundshëm dhe nga këta u zgjodhën 30 persona ku mes tyre ka qenë edhe shqiptari nga Shkodra.

Siç e përshruan Forbes, Sekniqi është “bashkëthemeluesi më i ri i Ava Labs, i cili ka luajtur një rol kyç në krijimin e Avalanche, një blockchain me shpejtësi të lartë që numëron mbi tre milionë përdorues, dhe [në krijimin e] AVAX, një kriptovalutë me një vlerë tregu prej 4 miliardë dollarë.”

Para se të bashkëthemelonte Ava Labs, Kevin ishte një kandidat për doktoraturë në Shkenca Kompjuterike në Cornell duke kryer kërkime në sistemet e shpërndara, kriptografinë, sigurinë dhe ekonominë. Ai më parë ka bërë kërkime dhe inxhinieri softuerike në organizata të njohura, duke përfshirë Microsoft dhe NASA.

Më shumë


spot_img

spot_img