Tirana
overcast clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
0.5kmh
90 %
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
21 °
E diel, 17 Tetor, 2021
spot_img

‘Ka ardhur këtu për para se nuk i siguron dot në vendlindje’, 23-vjeçari shqiptar kapet në fermën me kanabis (EMRI)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3286b684237ed5532176c12d965c791b

Gjykata e Sheffield dëgjoi më 15 shtator se si Denald Sharku, 23 vjeç, u gjet nga policia duke fjetur në katin e sipërm në një ndërtesë në Rotherham, e cila ishte bashkuar me një pronë fqinje dhe të dyja përmbanin bimë kanabisi.

Victoria Rose, duke ndjekur penalisht, tha: “Oficerët e policisë zbuluan se papafingo ishte rrëzuar. Kishte dhoma në të dy pronat e konvertuara për prodhimin e kanabisit me ndriçim dhe kanalizim të instaluar.”

Zonja Rose shtoi se policia gjeti 127 bimë në një nga pronat, dhe 666 bimë në tjetrën, por 560 prej tyre ishin fidanë, raporton The Star.

Gjykata dëgjoi se rendimenti i parashikuar ishte 20 kilogramë me një vlerë të vlerësuar midis 127,000 dhe 200,000 paund.

Sharku pretendoi se ai detyruar të mbillte kanabis nga tre shqiptarë pasi ai kishte jetuar në Londër dhe pretendoi se kishte shkuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe fillimisht kishte punuar si bojaxhi për të mbajtur familjen e tij me para dhe ushqim.

Zonja Rose shtoi: “Ky duket të jetë një operacion i aftë për të prodhuar një sasi industriale për përdorim komercial.”

Sharku, u arrestua më 3 dhjetor të vitit 2019. James Beck, avokati, tha: “Sipas pikëpamjes time, ai është një kopshtar klasik për një bandë shqiptare të krimit të organizuar.”

Ai shtoi se kjo ishte një ndërmarrje e radhës së të mbjellave në rreth 20 kilogramë.

Beck tha: “Ky është një djalë i ri pa dyshim që vjen në këtë vend për të fituar para sepse nuk mund t’i sigurojë në vendin e tij. Mjerisht, ai është përfshirë në këtë ndërmarrje të paligjshme ”.

Gjyqtari pranoi që roli i Sharkut ishte si kopshtar dhe e dënoi atë me 18 muaj paraburgim.

Gjykata gjithashtu dëgjoi që për shkak se Sharku tashmë ishte caktuar në paraburgim për nëntë muaj e gjysmë, ai tani mund të presë që të lirohet.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img