Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
0.5kmh
75 %
Die
22 °
Hën
20 °
Mar
18 °
Mër
19 °
Enj
18 °
E diel, 24 Tetor, 2021
spot_img

Jugu i Shqipërisë tronditet nga tërmeti, epiqendra në Greqi por shkundi Gjirokastrën, Korcën e u ndje deri në Vlorë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

54db46794ed7442b3c125b14fa405c5a

Tërmeti i fuqishëm 5.6 i shkallës Rihter që goditi Greqinë në orët e para të mëngjesit është ndjerë edhe në disa qytete shqiptare.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës, epiqendra ishte 14 km në lindje të qytetit të Pargës, në rajonin e Thesprotisë në një thellësi prej 10 km.

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë ne qytetin e Gjirokastrës rreth orës 01:50 të mesnatës.

Shumë prej banorëve janë zgjuar të tmerruar dhe një pjesë e tyre kanë dalë jashtë nga banesat.

Ka patur dy lëkundje te forta te njëpasnjëshme dhe para dhe pas tyre disa më të lehta.

Ndërkohë, tërmeti është ndjerë edhe në Korçë dhe Vlorë, por raportohet se lëkundjet kanë qenë më të lehta, duke mos patur të lënduar apo dëme materiale.

Kujtimet nga tërmeti i 26 nëntorit janë ende në mendjen e qytetarëve shqiptarë, ndaj edhe lëkundjet më të vogla rikthejnë frikën e atyre ditëve të tragjedisë.

Akoma më e vështirë bëhet situata në këto momente, pasi përhapja e koronavirusit është një rrezik tjetër që rrezikon Shqipërinë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img