Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
81 %
0.5kmh
0 %
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
22 °
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Jugu i Francës në flakë, Macron: Solidaritet me 3 mijë zjarrfikës në terren

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shumë vende evropiane janë përfshirë së fundmi nga vala e të nxehtit afrikan. Në Francë temperaturat e larta kanë shkaktuar probleme të shumta, si dhe shumë vatra zjarri në jug të vendit.

Presidenti Emmanuel Macron ka njoftuar se 3 mijë zjarrfikës janë angazhuar në terren për shuarjen e zjarreve në jug të Francës, duke i falenderuar për punën e vështirë me të cilën ata po përballen këto ditë.     

“Solidariteti është kombëtar: tre mijë zjarrfikës nga e gjithë Franca po luftojnë zjarret që godasin jugun e vendit. Përshëndes guximin dhe angazhimin e tyre për të zgjedhurit. Në vijën e parë të frontit, duke shpëtuar jetë. Mendimet tona janë me ta si dhe banorët e evakuuar”, ka thënë Macron.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img