Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
29 °
Mër
31 °
Enj
32 °
Pre
26 °
E hënë, 23 Maj, 2022
spot_img

Josep Borrell thotë se BE do të japë 500 milionë euro ndihmë ushtarake për Ukrainën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell tha të premten se blloku do të sigurojë një tjetër mbështetje ushtarake në vlerë prej 500 milionë eurosh për Ukrainën.

Duke folur me gazetarët, Borrell u shpreh se mbështetja ushtarake përfshin armët e rënda si tanke dhe artileri dhe do të çonte ndihmën e bllokut në rreth 2 miliardë euro.

“Një shtysë e re për mbështetjen ushtarake. (Do të ketë) më shumë presion ndaj Rusisë me sanksione ekonomike dhe vazhdimin e izolimit ndërkombëtar të Rusisë dhe kundërinformimit”, vijoi ai.

Borrell tregoi se ishte optimist se një embargo e BE-së për naftën ruse mund të arrihet gjithashtu në ditët në vijim.

“Jam i sigurt se do të kemi një marrëveshje. Na duhet dhe do ta kemi. Duhet të heqim qafe varësinë e naftës nga Rusia. Nëse nuk ka marrëveshje në nivelin e ambasadorëve, atëherë të hënën ministrat kur të mblidhen duhet të japin shtysën politike.”

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img