Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
2.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Josep Borrell mesazh pas samitit të Ministrave të Jashtëm: Të ecim para me integrimin e Shqipërisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Përfaqësuesi i Lartë i BE për Punët e Jashtme, Josep Borrel theksoi pas samitit të ministrave të jashtëm të B-së, se integrimi i Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE duhet të ecë përpara.

Borrell u shpreh se rajoni ka një rol të veçantë në Europë, prandaj duhet ecur përpara me integrimin e dy vendeve fqinje.

“Ne duhet të ecim para me integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE dhe duam ta theksojmë edhe njëherë se nuk ka pasur asnjëherë qëllim për të ndarë vendet në rrugën e tyre të integrimit.  Rajoni ka një rol të veçantë në Europë dhe për Europën. Ka një rol strategjik për ne. Mesazhi që ministrat çuan sot, riafirmim se e ardhmja e tyre është në BE. Ne duam të tregojmë se kemi një angazhim ne te gjithë aspekt”, tha Borrell.

Në fjalën e tij ai theksoi se është e nevojshme vazhdimi i dialogut i Kosovës me Serbinë dhe normalizimi i marrëdhënieve mes dy vendeve.

Më shumë

spot_img
spot_img