Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
31 %
1.5kmh
0 %
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Josep Borrell mesazh BE-së: Duhet ta mbajë Ballkanin në rrugën europiane, të përfshihet në ringjalljen e dialogut mes Serbisë dhe Kosovës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka deklaruar ditën e sotme në një forum të mbajtur në Dubrovnik se Bashkimi Europian duhet të jetë i vëmendshëm me Ballkanin, duke e mabjtur në rrugën europiane.

Ai tha se Bashkimi Europian duhet të përfshihet edhe më shumë në ringjalljen e dialogut mes Serbisë dhe Kosovës.

“BE-ja është kombinimi më i mirë i lirive politike dhe i përparimit ekonomik, si dhe i solidaritetit shoqëror në botë. Ne nuk jemi të përsosur, por jemi më të mirët, prandaj duhet të vazhdojmë me të gjithë ata që e ndajnë vizionin tonë. Kjo do të thotë të ruajmë vëmendjen në Ballkanin Perëndimor, duke përfshirë ringjalljen e dialogut midis Serbisë dhe Kosovës”, tha Borrell.

Më shumë

spot_img
spot_img