Hapësire reklamuese

Politikë

Joe Biden uron Shqipërinë për 110-vjetorin: SHBA do vazhdojë t’ju mbështesë!

Shkruar nga Newsbomb
Joe Biden uron Shqipërinë për 110-vjetorin: SHBA do vazhdojë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka uruar presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj, për 110 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë.

Përmes një mesazhi dërguar homologut të tij shqiptar, Biden uroi Shqipërinë dhe popullin shqiptar me rastin e 110-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë dhe Ditës së Flamurit.

Në mesazhin e tij Biden thekson se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vijojnë të mbështesin Shqipërinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimit Europian.

Më tej ai shton se mezi pret forcimin e mëtejshëm të partneritetit mes dy vendeve, duke përfshirë luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, forcimin e sigurisë energjetike në të gjithë Evropën dhe forcimin e bashkëpunimit për sigurinë kibernetike

“Ky vit shënon 100 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis vendeve tona – një partneritet që ka uar përpara prosperitetin dypalësh, ka ndihmuar në ruajtjen e stabilitetit rajonal dhe ka forcuar sigurinë globale. Si aleatë të NATO-s, vendet tona kanë bashkëpunuar gjithashtu për ta mbajtur Aleancën të fortë, të përgatitur dhe të vendosur. Dhe përballë luftës së padrejtë dhe të paprovokuar të Rusisë kundër Ukrainës, ne kemi punuar së bashku në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të mbështetur popullin ukrainas, duke e konsideruar Rusinë përgjegjëse për agresionin. Shqipëria vazhdon të jetë një lider humanitar, duke siguruar strehimin e përkohshëm të afganëve dhe grupeve të tjera vulnerabël.

Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin Shqipërinë në rrugën e saj drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Ndërsa fillojmë shekullin e ardhshëm të marrëdhënieve tona dypalëshe, pres me padurim të thellojmë partneritetin tonë edhe më tej, duke përfshirë luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, forcimin e sigurisë energjetike në të gjithë Evropën dhe forcimin e bashkëpunimit për sigurinë kibernetike”, shprehet Presidenti Biden në mesazhin e tij.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese