Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Pre
21 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Joe Biden takim “kokë më kokë” me kryeminstrin Boris Johnson, çfarë po diskutojnë dy liderët?

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson po zhvilojnë një takim dypalësh, ku pritet të diskutojnë mbi heqjen e kufizimeve të udhëtimit mes SHBA dhe MB.

Masat kufizuese mes dy vendeve ishin vendosur për të ndaluar përhapjen e Covid-19.

Ky takim mes Biden dhe Johnson vjen para samitit të G7, ndërsa gjatë udhëtimit në Evropë do të ketë bisedime me krerët më të lartë të shteteve perëndimore dhe presidentit rus Vladimir Putin.

Sipas medieve të huaja, Biden dhe Johnson pritet gjithashtu të bien dakord për një Kartë të re Atlantike të modeluar, në deklaratën historike të bërë nga Presidenti Franklin D. Roosevelt dhe Kryeministri Winston Churchill në vitin 1941.

Karta do të përshkruajë përparësitë, vlerat dhe sfidat që përfshijnë mbrojtjen e demokracisë, rikonfirmimin e rëndësisë së sigurisë kolektive, ndërtimin e një sistemi tregtar global më të drejtë dhe të qëndrueshëm, luftimin e sulmeve kibernetike, adresimin e krizës klimatike, mbrojtjen e biodiversitetit dhe dhënien fund të pandemisë së koronavirusit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img