Tirana
fog
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
20 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
Sht
3 °
E martë, 18 Janar, 2022
spot_img

Joe Biden shpall “non grata” një tjetër president, së bashku me familjen dhe ministrat

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shpallet “non grata” dhe i ndalohet hyrja në SHBA presidentit të Nikaraguas, Daniel Ortega. Ky vendim është marrë nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden. Së bashku, me presidentin Ortega iu është ndaluar hyrja në SHBA dhe bashkëshortes së tij, zv.presidentit Murillo, si dhe disa ministrave të tjerë të Amerikës Qendrore nën akuzën se kanë kryer “atentat” ndaj demokracisë.

Represioni dhe abuzimet e qeverisë së Ortegës dhe të atyre që e mbështesin, detyruan Shtetet e Bashkuara të reagojnë”, shkruhet mes të tjerash në dekretin e presidentit Biden.

José Daniel Ortega Saavedra ka shërbyer si president i Nikaraguas që prej vitit 2007. Më parë ai ishte udhëheqësi i vendit nga viti 1979 deri në vitin 1990, fillimisht si koordinator i Juntës Kombëtare për Rindërtim (1979–1985) dhe më pas si president (1985–1990).

Kujtojmë se pak muaj më parë SHBA shpalli “non grata” ish-kryeminstrin Sali Berisha, pasi akuzohet për korrupsion. Pas këtij vendimi ai dhe familja e tij nuk mund të udhëtojnë apo të futen në territorin e SHBA-së, pasi sipas DASH nuk janë të përshtatshëm për të udhëtuar në Amerikë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img