Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
41 %
2.1kmh
0 %
Die
24 °
Hën
35 °
Mar
36 °
Mër
35 °
Enj
34 °
E hënë, 27 Qershor, 2022
spot_img

Joe Biden pret sot në Washington liderët e Finlandës dhe Suedisë, çfarë do të diskutojnë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti amerikan, Joe Biden, do të presë liderët e Finlandës dhe Suedisë për të folur për mundësinë e anëtarësimit në NATO.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë, do të takohet këtë të enjte me Presidentin e Finlandës Sauli Niinisto dhe kryeministren e Suedisë, Magdalena Andersson, në Uashington.

albsig

spring

SHBA po mbështet përpjekjet e të dy vendeve për t’u bashkuar me aleancën e mbrojtjes perëndimore. Nëse ata ia dalin, NATO do të rritet në 32 anëtarë.

Dy vendet nordike tashmë kanë bërë aplikimet, ndërsa Kremlini ka paralajëmruar se do të reagojë.  

Turqia gjithashtu po kundërshton anëtarësimin e tyre në NATO, duke i akuzuar se strehojnë ekstremistë antiturq.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img