Tirana
broken clouds
12 ° C
12 °
12 °
82 %
1kmh
75 %
Mar
14 °
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
17 °
Sht
9 °
E martë, 13 Prill, 2021
spot_img

Joe Biden ndërmerr veprime ligjore për të kufizuar përdorimin e armëve në SHBA

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti amerikan Joe Biden ka njoftuar se qeveria e tij do të marrë veprime ligjore, të cilat kufizojnë përdorimin e armëve në SHBA. Ky vendim vjen në një kohë kur në SHBA përdorimi i armëve ka marrë përmasa masive.

“Dhuna me armë në këtë vend është një epidemi. Dhe është një siklet ndërkombëtar”, tha Biden gjatë një konference për shtyp.

Veprimet ekzekutive përfshinin përpjekjet për të kufizuar përdorimin e armëve që mund të ndërtohen duke përdorur pjesë të blera në internet, por janë të kufizuara në fushën e veprimit dhe bien në kundërshtim me hapat që Biden ka premtuar për të marrë Kongresin.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë gjithashtu njoftoi se po emëron avokatin e kontrollit të armëve David Chipman për të udhëhequr Byronë e alkoolit, duhanit, armëve të zjarrit dhe eksplozivëve, e cila nuk ka një drejtor të përhershëm në vend që nga viti 2015.

Këtë prag-zgjedhjesh, kemi hapur sondazhin për të parë se ku është mbështetja juaj ndaj partive dhe kandidatëve përkatës. Klikoni këtu për të votuar dhe për të aksesuar statistikat e deritanishme.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img