Tirana
light rain
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
67 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
18 °
Die
17 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Joe Biden lëshoi urdhër-ekzekutiv për Shqipërinë, reagon Blinken: Të përkushtuar për promovimin e demokracisë në Ballkan

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka firmosur dje (më datë 8 qershor 2021) urdhrin-ekzekutiv, i cili parashikon bllokimin e pasurive dhe jo vetëm, të zyrtarëve të korruptuar, apo dhe atyre që cënojnë me veprimet apo ligjëratat e tyre, mbarëvajtjen në Ballkanin Perëndimor.

Në lidhje me këtë lajm të bujshëm ka reaguar edhe Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

Blinken me anë të një postimi në rrjetet sociale shkruan se SHBA-të janë të përkushtuara për demokracinë në Ballkanin Perëndimor.

“Ne jemi të përkushtuar për të promovuar demokracinë, transparencën dhe llogaridhënien në të gjithë Ballkanin Perëndimor, në përputhje me standardet që vendet e rajonit duhet të plotësojnë për të përparuar në rrugën e tyre evropiane. Urdhri i sotëm ekzekutiv një mjet jetësor drejt arritjes së këtij qëllimi të përbashkët”, shkruan Blinken.

Pjesa e zbardhur nga urdhri i Joe Biden

E gjithë prona dhe interesat në prona që janë në Shtetet e Bashkuara, ose që janë ose vijnë më tej në posedim ose kontroll të ndonjë personi (qytetari) të Shteteve të Bashkuara, të personave të mëposhtëm, janë të bllokuara dhe nuk mund të transferohen, paguhen, eksportohen, tërhiqen, ose tregtohen ndryshe: çdo person i përcaktuar nga Sekretari i Thesarit, në konsultim me Sekretarin e Shtetit: (të shpallurit non-grata)

– Nëse je përgjegjës ose bashkëpunëtor në, ose të përfshihesh drejtpërdrejt ose indirekt në veprime ose politika që minojnë proceset demokratike ose institucionet në Ballkanin Perëndimor;

– Nëse je përgjegjës ose bashkëpunëtor, ose të përfshihesh drejtpërdrejt ose indirekt në korrupsionin në lidhje me Ballkanin Perëndimor, përfshirë korrupsionin nga, në emër të, ose të lidhur me një qeveri në Ballkanin Perëndimor, ose një zyrtar aktual ose ish-qeveritar në çdo nivel të qeverisjes në Ballkanin Perëndimor, të tilla si keqpërdorimi i pasurive publike, shpronësimi i pasurive private për përfitime personale ose qëllime politike, ose ryshfet;

– Nëse ka asistuar materialisht, sponsorizuar ose siguruar financiarisht, materiale ose mbështetje teknologjike, ose mallra ose shërbime për, ose në mbështetje të çdo personi, prona dhe interesat e tij në pronë janë bllokuar në përputhje me këtë urdhër;

-Nëse është në pronësi ose të kontrollohet nga, ose të ketë vepruar ose pretenduar të veprojë për, ose në emër të, drejtpërdrejt ose indirekt, të çdo personi pasuria dhe interesat e tij në pronë janë bllokuar në përputhje me këtë urdhër.

Më shumë
spot_img
spot_img