Tirana
scattered clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
100 %
1kmh
40 %
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
Sht
15 °
Die
16 °
E mërkurë, 30 Nëntor, 2022

Joe Biden fiton në Hawaii, prej vitit 1959 kur ishulli u bë shtet republikanët kanë fituar vetëm dy herë (REZULTATET E FUNDIT)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Demokrati Joe Biden fiton zgjedhjet në shtetin e Hawaiit. Kjo është një fitore e rëndësishme shkruajnë mediat amerikane, por disi e pritshme.

Që prej vitit 1959 kur ishulli u bë shtet, kandidatët republikanë për presidentë kanë fituar vetëm dy herë. Biden kryeson me 65% ndaj Trump, e përkthyer në vota 353,700, ndërsa kandidati republikan ka marrë vetëm 33.1%, ose 180,008 vota. Vetëm një përqindje e vogël e votave ka mbetur pa u numëruar, por që nuk pritet të ketë ndryshim rezultati pasi diferenca ëhstë e madhe.

Në total, Hawaii ka 4 vota elektorale.

Rezultati deri në këto momente

Joe Biden ka fituar 238 vota elektorale nga 270 që duhen për të fituar dhe për tu zgjedhur President, ndërsa Donald Trump ka 213 vota elektorale.

Mes dy kandidatëve ka një diferencë të ngushtë votash në total. Biden kryeson me 50% të votave në krahasim me 48.4% të votave të Donald Trump. E përkthyer në shifra, janë: 68,587,321 vota për Joe Biden dhe 66,426,611 për Donald Trump.

Screenshot_3.jpg

Më shumë
spot_img
spot_img