Tirana
few clouds
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
86 %
1kmh
20 %
Die
10 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
11 °
E diel, 29 Janar, 2023

Jo vetëm Ukraina, ja cila shtete preken nëse Rusia përdor armët bërthamore

spot_img

Lajme të ngjashëm

“Në rast të një sulmi bërthamor të Rusisë ndaj Ukrainës, do të vuajnë edhe vendet e rajonit të Detit të Zi dhe jo vetëm”.

Kështu deklaroi përfaqësuesi i Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, Vadim Skibitsky në një intervistë për ITV News.

Sipas tij, përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia në luftën kundër Ukrainës është i mundur. Ai tha se Kremlini kështu mund të përpiqet të ndalojë avancimin e Forcave të Armatosura të Ukrainës dhe të shkatërrojë shtetin ukrainas.

“Ky është një kërcënim për vendet e tjera. Shpërthimi i armëve bërthamore do të prekë jo vetëm Ukrainën, por edhe rajonin e Detit të Zi. Ne kujtojmë historinë e Çernobilit. Ka mundësi që të kemi një tjetër katastrofë në territorin tonë, në Evropën Lindore”, tha ai.

Skibitsky detajoi gjithashtu se pasojat e përdorimit të armëve bërthamore mund të prekin veçanërisht Poloninë, Turqinë dhe Bullgarinë.

 

Më shumë


spot_img
spot_img