Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
0.5kmh
75 %
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
21 °
E diel, 17 Tetor, 2021
spot_img

Jo vetëm luftë me Covid-19, Anglia ‘kërcënon’ rivalët me SUPER raketën shkatërruese

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a702c5d8e6f39367161a8255317757c5

Paralelisht me “luftën” me Covid-19 dhe mutacionin e saj, Anglia po bën plane për të qënë e gatshme të “thyejë” kundërshtarët edhe me ushtri.  

Ministri i Mbrojtjes ka njoftuar qeverinë për nënshkrimin e një kontrate të re 550 milionë paund për raketat me sulm sipërfaqësor që do të sigurojë shkatërrim të avionëve rrufe që po kalojnë territorin hapësinor të vendit.

Armët do të prodhohen nga firma evropiane MBDA, e cila është në pronësi të kompanisë britanike të mbrojtjes BAE  Systems dhe kompanive të hapësirës ajrore Airbus dhe Leonardo,

“Kjo do të rrisë numrin e vendeve të punës në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe shkatërrimin total të avionëve rrufe,” tha Ministri i Mbrojtjes, Jeremy Quin për mediat vendase.

Raketa SPEAR3 ka një diapazon prej më shumë se 140 kilometra dhe mund të udhëtojë me shpejtësi nën-zëri, që do të thotë se ushtria e Mbretërisë së Bashkuar mund të marrë sisteme të mbrojtjes ajrore nga një distancë e mjaftueshme. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img