Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
78 %
0.5kmh
0 %
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
Mër
34 °
E shtunë, 31 Korrik, 2021

Jo vetëm bisedime, por edhe dhurata, zbulohet se çfarë i dhuroi Biden Vladimir Putinit në Gjenevë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Në samitin e sotëm në Gjenevë të Zvicrës, presidenti amerikan Joe Biden i dhuroi homologut rus, Vladimir Putin një palë syze dielli Aviator dhe një skulpturë kristali të një bizoni amerikan.

Lajmi u bë me dije nga një zyrtar i Shtëpisë Bardhë, i cili tha se skulptura do të jetë simbol i kujtimit të takimit mes dy liderëve.

Lexo edhe: Joe Biden paralajmëron Rusinë: Nëse Alexei Navalny vdes, pasojat për ju do të jenë shkatërruese

Deklarata e plotë e zyrtarit të Shtëpisë së Bardhë:

Presidenti Biden i dhuroi Vladimir Putin një skulpturë kristali të një bizoni amerikan nga Steuben Glass të Nju Jorkut, një interpretim madhështor i një prej gjitarëve më madhështorë të kombit tonë dhe përfaqësues i forcës, unitetit, rezistencës. Në vitin 2016, u emërua zyrtarisht gjitari kombëtar i Shteteve të Bashkuara kur Administrata Obama-Biden nënshkroi në ligj Aktin e Trashëgimisë Kombëtare të Biden.

Në Rusi, gjatë 20 viteve të fundit, bizonët evropianë u rivendosën nga rindërtimi i vendeve të shumta pas zhdukjes së tyre në 1927. Skulptura do të paraqitet në një bazë druri qershi, simbol i presidentit të parë të kombit tonë, George Washington, me një pllakë mbishkrimi të gdhendur duke përkujtuar takimin midis Presidentit Biden dhe Presidentit Putin.

Presidenti Biden gjithashtu i dhuroi Presidentit Putin një palë syze Aviatorë me porosi të bëra nga Randolph USA. Në 1978, Randolph bashkoi forcat me ushtrinë amerikane për të prodhuar HGU-4 / P Aviator të krijuar për pilotët. Ata që atëherë kanë siguruar ushtrinë amerikane dhe partnerët e NATO-s me aviatorët e tyre të nivelit të lartë, të qëndrueshëm, të prodhuar në vend në fabrikën e tyre në Massachusetts.

Lexo edhe: Ka ndërhyrë Rusia në zgjedhjet e fundit? Joe Biden “nxehet” dhe heq xhaketën; kërcënon Putin nëse vazhdon me sulmet kibernetike

Më shumë

spot_img
spot_img