Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
57 %
1.5kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

“Jo perceptime lart e poshtë”, ministrja e Financave: Të gjithë sektorët e turizmit me rritje, punësimi u rrit me 16%

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sezoni turistik në Shqipëri është në ditët më të mira, sipas disa të dhënave të publikuara nga ministrja e Financave Delina Ibrahimaj.

Mesa duket, e nxitur nga lajmet që pasqyrojnë zbraztinë e plazheve dhe problematikat në bregdet, Ibrahimaj ka vendosur ta përballë realitetin e rrjeteve sociale me shifrat pozitive.

Kështu, ajo shprehet se pothuajse të gjitha aktivitetet në sektorin e Hoteleri-Turizmit janë pësuar rritje me 23 deri në 80% në disa raste.

Krahasuar me një vit më parë, sipas të dhënave të publikuara nga Ibrahimaj, rritje ka pësuar edhe punësimi, me 16%.

Reagimi i ministres së Financave Delina Ibrahimaj:

Turizmi kontribut pozitiv për ekonominë

23% më shumë u rrit qarkullimi i biznesit në sektorin e Hoteleri-Turizmit, referuar deklaratave të TVSH-së për periudhën Maj -Qershor 2022 krahasuar me Maj -Qershor 2021.

Pothuajse të gjithë aktivitetet e këtij sektori rezultuan me rritje, përkatesisht “Akomodime të tjera” me 80% dhe “Hotele dhe struktura të ngjashme” me 57%.

Punësimi gjithashtu shënoi rritje me 16% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2021 ose me rreth 23% krahasuar me periudhën para pandemisë (2019).

Këto shifra dhe jo perceptimet që përshfaqen lart e poshtë këto ditë, tregojnë qartë për ecurinë e këtij sektori të rëndësishëm, rritjen e konsumit dhe vlerën që turizmi ka në rimëkëmbjen e ekonomisë.

Më shumë
spot_img
spot_img