Tirana
broken clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
5.1kmh
75 %
Hën
24 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
26 °
Pre
20 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Jo më pika bastesh, specialisti i ekonomisë ‘ngel’ qeverinë: Kanë dështuar

spot_img

Lajme të ngjashëm

64acac7790131f71986d817f47b8e4c2

Specialisti i ekonomisë Pano Soko deklaroi se qeveria socialiste ka dështuar për iniciativën e mbylljes së pikave të basteve.

Në një intervistë për ‘Faxweb’, Soko theksoi se qeveria e ka të pamundur të bllokojë në rrugë online aktivitetin e basteve.

‘Jemi dëshmitarë që bastet në vetvete nuk u ndaluan si fenomen. Të gjithë shqiptarët që duan, luajnë baste. Sot paratë nuk qarkullojnë ndërmjet shqiptarësh, por ndërmjet kompanive të basteve në botë. E kanë sjellë bastin nga pika e bastit, tek dhoma e gjumit. Mbyllja e pikave fizike do të sillte mbylljen e pikave të basteve, një gjë e cila nuk ndodhi. Shteti shqiptar nuk është i aftë që të menaxhojë bastet online. Shteti shqiptar e ka të pamundur që të menaxhojë të ardhurat e veta, dhe jo më një teknologji që ka pushtuar botën.

Nga një proces që rregullohej me ligj dhe institucione, tashmë ja kemi lënë në dorë vetgjyqsisë dhe kjo është një nga pasojat që po ndodh. Kemi marrë çdo efekt negativ që prodhonte mbyllja e basteve dhe asnjë efekt pozitiv. Mund të themi se iniciativa dështoi. Besoj se është kohë që qeveria ta rishikojë si koncept të gjithën. Futja brenda kontekstit të një menaxhimi institucional social për të ushtruar këtë aktivitet.

Ne mund të kontrollojmë pikat fizike, ndërtojmë pikat fizike, por edhe e kontrollojmë nga administrimi i punonjësve. Do të akomodonim një pjesë të mirë dhe më delikate të të papunëve. Pjesën e hapësirës online nuk e menaxhon dot, dhe duhet që ta zhvendosen në terren që të menaxhohen më lirë’, u shpreh ekonomisti Soko.

Më shumë

spot_img