Tirana
clear sky
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
81 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
23 °
Sht
22 °
Die
20 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Jo më kartëmonedha 500-euroshe, ç’do bëjnë qytetarët që i kanë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

a1208601352834307f42aeb96d61528b

Europa i thotë lamtumirë prerjes së kartëmonedhës 500-euroshe.

Ashtu siç është larjmëruar më herët nga 27 janari, bankat Qendrore të 17 vendeve të Eurozonës nuk do të nxjerrin më në qarkullim prerjen e madhe, pasi konsiderohet nga autoritetet europiane një mjet pagese pak i sigurt, që favorizon edhe aktivitetet ilegale.

Aktualisht tani në treg janë 520 milionë kartëmonedha të tilla, që vlejnë rreth 260 miliardë Euro. Megjithëse janë pak, por vlejnë shumë, duke qenë se zënë vetëm 2.4 % të kartëmonedhave që janë në përdorim.

Komunikimi zyrtar mbërriti nga Banka Qendrore Europiane që saktësoi se tranzicioni do të jetë i qetë, për të përballuar sa më mirë problemet logjistike dhe për këtë arsye Austria dhe Gjermania do të vijojnë të prodhojnë prerjen prej 500 Euro deri në 26 prill.

Ndërkohë për qytetarët që i kanë në portofol nuk do të ketë probleme pasi mund t’i thyejnë pranë bankave përkatëse dhe përdorimi i tyre nuk do të ketë limit kohor.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img