Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Die
40 °
Hën
38 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
35 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Jep dorëheqjen Ministri i Ekonomisë në Kosovë, Blerim Kuçi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

85da35a53f55bf0b677b913bfedc210c scaled

Ministri Blerim Kuçi, ka dhënë dorëheqje nga pozita e ministrit të Ekonomisë dhe Ambientit.

Mediat kosovare sshkruajnë se shkak për dorëheqjen ka qenë angazhimi në fushatën parazgjedhore që ka nisur në Kosovë. “Unë vet kam kërkuar të lirohem nga detyra, pasi nuk mundem në një Ministri kaq të rëndësishme të kryej detyrat e mia si ministër dhe të angazhohem në fushatë”, ka thënë Kuçi.

Ndaj Kuçit janë zhvilluar hetime për tenderin milionësh që ka marrë kompania e tij, “Hidro Term” për kontratën “Ndërtimi i Objektit Spitalor për Nënën dhe Fëmijën” në Prizren.

Dyshimet për këtë tender kishin lindur pasi fillimisht me kontratë ishte shpërblyer një kompani tjetër. Por pas ankesave të njëpasnjëshme nga kjo kompani në OSHP, ky organ kishte vendosur që ta shpallte si të përgjegjshme kompaninë e Blerim Kuçit.

Sidoqoftë, nuk dihet nëse dorëheqja e Kuçit lidhet me këtë aferë korruptive.

Më shumë

spot_img
spot_img