Hapësire reklamuese

Sporti

Vjen reagimi për banderolën anti-Kosovë, UEFA hap zyrtarisht hetimet ndaj Rumanisë

Shkruar nga Newsbomb

Banderolës së tifozëve rumunë në ndeshjen ndaj Kosovës, duket se i vjen përgjigja dhe nga autoritetet e larta të futbollit. UEFA njofton se ka hapur zyrtarisht procedurat disiplinore ndaj Federatës së Futbollit të Rumanisë.

Kujtojmë që Rumania mundi Kosovës 2-0, por ndeshja u pezullua për disa minuta për shkak të banderolës të shpalosur nga ultrasit rumunë, me një mesazh anti-shqiptar, ku shkruante “Kosova është Serbi”.

Akuzat për të cilat do të hetohet pala rumune janë: mesazhet provokuese, sjelljet raciste, ndezje të mjeteve piroteknike dhe hedhja e sendeve në fushë.

 UEFA hap zyrtarisht hetimet ndaj Rumanisë/ © credits uefa.com UEFA hap zyrtarisht hetimet ndaj Rumanisë/ © credits uefa.com

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese