Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
47 %
1.5kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
8 °
Sht
4 °
Die
0 °
E mërkurë, 19 Janar, 2022
spot_img

“Jemi normalja e re”, Suedia zgjedh ministren e parë transgjinore për shkollat fillore dhe të mesme

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e re suedeze e shkollave fillore dhe të mesme, Lina Axelsson Kihlblom, të martën u bë personi i parë transgjinor që u bë ministër në vendin nordik.

Ish-drejtoresha dhe avokatja 51-vjeçare u emërua në qeverinë e re socialdemokrate të kryeministres së re Magdalena Andersson.

Në një libër të botuar në vitin 2015 (“A do të më duash tani?”), Lina Axelsson Kihlblom, e divorcuar dhe nënë e dy fëmijëve të birësuar, rrëfente se është rritur si vajzë në trupin e një djali dhe se i është nënshtruar një operacioni për ndryshimin e seksit.

“Njerëzit trans kanë ekzistuar gjithmonë, do të ekzistojnë gjithmonë dhe ne nuk kemi më turp. Jemi normalja e re”, ka shkruar ajo në vitin 2018 në një rubrikë të publikuar nga televizioni publik SVT.

Portofoli i saj përfshin shkollat ​​fillore dhe të mesme, ndërsa Ministrja e Arsimit Anna Ekström është përgjegjëse për arsimin e lartë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img