Tirana
clear sky
15.4 ° C
15.4 °
15.4 °
60 %
1.4kmh
5 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
28 °
Mar
29 °
Mër
29 °
E shtunë, 21 Maj, 2022
spot_img

Japonia zgjeron sanksionet kundër Rusisë, në listë kryeministri dhe disa oligarkë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Japonia zgjeroi sanksionet kundër Rusisë ditën e sotme, duke ngrirë asetet e më shumë se 130 personave, përfshirë kryeministrin rus Mikhail Mishustin.

Sanksionet e reja synojnë tetë shtetas rusë dhe 133 anëtarë të Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetsk dhe Republikës Popullore të Luhanskut në Ukrainën lindore.

Lajmin e ka bërë me dije Ministria e Jashtme e Japonisë në një deklaratë. Mediat e huaja bëjnë me dije se në listë janë të përfshirë: oligarku rus Vladimir Bogdanov dhe anëtarët e familjes së oligarkut Genadi Timshenko dhe kryeministri  rus Mikhail Mishustin.

Që nga marsi, Japonia ka vendosur një sërë sanksionesh kundër Rusisë, duke përfshirë ngrirjen e aseteve të presidentit rus Vladimir Putin dhe anëtarëve të familjes së tij në përgjigje të pushtimit.

Rusia është përgjigjur duke vendosur sanksionet e veta ndaj Japonisë, siç është ndalimi i hyrjes së zyrtarëve japonezë, përfshirë kryeministrin Fumio Kishida.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img