Tirana
clear sky
-1.5 ° C
-1.5 °
-1.5 °
55 %
1kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
10 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
5 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Japonia solidarizohet me Kosovën, i dhuron 700 mijë dollarë në luftën kundër Covid-19

spot_img

Lajme të ngjashëm

Japonia i ka dhuruar 700 mijë dollarë Kosovës për t’u përballur me luftën ndaj koronavirusit.

Lajmin e ka bërë me dije ministri i shëndetësisë, Armend Zemaj, i cili priti sot në takim të ngarkuarin me punë të Ambasadës së Japonisë, Mitsunori Ogasawar.

Gjatë takimit Zemaj ka falenderuar Japoninë për ndihmën e vazhdueshme që i ka ofruar Kosovës. Japonia ka premtuar se edhe në të ardhmen do të vazhdojë ky bashkëpunim i afërt në mes të dy shteteve.

“Me z. Mitsunori Ogasaëar, i ngarkuar me punë të Ambasadën e Japonisë bisedova rreth asistencës teknike që Japonia do t’i ofroj Kosovës për t’u përballur me luftën kundër Covid-19.

Ambasadori, Ogasaëar njoftoi se ndër të tjera Japonia do të jep shumën financiare mbi 700,000 Dollarë për sektorin e shëndetësisë në Kosovë dhe premtoi se edhe në të ardhmen do të vazhdoj ky bashkëpunim i afërt në mes të dy shteteve.

E falënderova shtetin mik të Japonisë për mbështetjen vazhdueshme që ka dhënë për Kosovën gjatë këtyre viteve dhe veçanërisht gjatë kësaj kohe të pandemisë,” shkruan Zemaj.

Më shumë


spot_img

spot_img