Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
61 %
3.1kmh
0 %
Pre
27 °
Sht
38 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
39 °
E premte, 30 Korrik, 2021

“Janari po mbaron”, Shehu i kërkon llogari Ramës: Ku janë vaksinat që do vinin në javën e dytë ose të tretë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

84db5643fd2aafbb541983f72e4e186b

Ish-ministri i Shëndetësisë Tritan Shehu i kërkon llogari kryeministrit Edi Ramës, në lidhje me vaksinat Pfizer, të cilat deklaroi se do vinin në javën e dytë apo të tretë të janarit.

Shehu me anë të një postimi në rrjetet sociale shprehet se janari, iku dhe se vaksinat nuk kanë ardhur.

Ai shprehet se qytetarët kanë nevojë të informohen dhe të bëhet i ditur kalendari i vaksinimit.

Postimi i plotë:

Janari po mbaron!

Ku jane vaksinat Covid qe na kishte thene Rama se do te vinin javen e dyte ose te trete?!

Ashtu sic u trumbetuan “premtimet” apo ardhja e aty 480 vaksinave “kontrabande”, ashtu dhe tashti duhet transparence, perse nuk po arrin edhe kjo sasi minimale, qe na ishte konfirmuar nga Rama per muajin janar!

Ky eshte nje rregull absolut ne te gjithe Boten e civilizuar e demokratike.

Ceshtje eshte mos pregatitja nga ne a dicka tjeter? Qe sidoqofte duhet thene.

Publiku ka nevoje te informohet, jo vetem erresise!

Publikut duhet t’i behet i ditur i gjithe kalendari i vaksinimit, minimalisht deri ne fund te vitit 2021.

Ai qe eshte aktualisht, ashtu si eshte deri tashti.

Se bashku me nje “Program Vaksinimi” te plote sipas nje strategjie, qofte dhe akoma te pa mbeshtetur plotesisht.

Kete kerkon dhe BE, kete kerkoi dhe Ambasadori Soreca, qe akuzoi Qeverine tone per mos pregatitjen e atij programi, gje qe bllokon BE tashti, por dhe COVAX me vone te zhvilloje nje mbeshtetje konkrete per ne.

Dhe ne vazhdim te kesaj, po ato 15 mije dozat e destinuara per Shqiperine nga BE nepermjet Italise e te ruajtura ne Institutin Spallanzani, pse nuk po arrijne?

Lidhet kjo me kete pa aftesi e deshtim te Qeverise, pa dyshim e shoqeruar edhe me mos ndertimin e infrastruktures perkatese te vaksinimit, pa te cilat askush nuk te ndihmon dot?

Vetem “Kontrabandistet” mund te sjellin dicka pa keto elemente, duke shkelur rregullat e “sigurise medikamentoze” e “vigjilences farmakologjike”, gje qe te demton me shume ne te gjitha planet.

Më shumë

spot_img
spot_img