Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Enj
35 °
Pre
39 °
Sht
33 °
Die
30 °
Hën
33 °
E enjte, 18 Gusht, 2022
spot_img

Jamarbër Malltezi i përgjigjet Ben Blushit për Kompleksin “Partizani”: Të kam hedhur në gjyq për shpifje, kemi marrë tokat që na takonin denbabaden

spot_img

Lajme të ngjashëm

Dhëndri i ish-kryeministrit Sali Berisha, Jamarbër Malltezi i përgjigjet Ben Blushit për një emision investigativ për pronësinë e Kompleksit “Partizani”. Ai thotë se ato prona i takonin 5 familjeve themelues të Tiranës, një prej të cilave ka qenë dhe ai.

Në shënimin e tij, Malltezi konfirmon atë që deklaroi dje Sali Berisha në deklaratën për shpalljen “non grata” nga Amerika, se pronarët e kanë hedhur në gjyq median e drejtuar nga Ben Blushi, për shpifje në emisionin e realizuar prej tyre.

Shënimi i Jamarbër Malltezit:

Per ben malaviten: pronaret e 5 familjeve themeluese te Tiranes kane marre mbrapsht pronen e grabitur nga komunizmi njelloj si mijera Shqiptareve, me te njejten baze ligjore sic u kthyen pronat e grabitura nga shteti komunist edhe Ambasades Amerikane. Ne te gjjtha rastet kemi rikthim te tokes se grabitur nga komunistet per tek pronaret qe e kane pasur token para komunizmit.

Nje klub i vjedhur nga ish zyrtaret qe futen 43 familje informale brenda perkundjet rryshfeteve, por qe pronaret denbabaden siguruan strehim per te gjithe informalet ne nje standard te papare njerezor.

albsig

Dhjetera vendime institucionesh e gjykatash ne 15 vite per te kthyer pronen tek 5 fiset pronare qysh nga 1993, 1995, 1998, 2000, 2004, e deri 2007. Top inceneratori mashtroi permes TV ndaj ka 3 muaj qe e kam hedhur ne gjyq per shpifje. Eja provoji ne gjykate mos u fshih dhe shohim kush ka prova e kush llogje e sajesa.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img