Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
64 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Jam Palestina, më dëgjon?”, protestë në Tiranë kundër sulmeve nga Izraeli (FOTO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Lufta Izrael-Palestinë e ka ndarë botën në dy kapme të mëdha qendrimesh. Sigurisht që kjo luftë nuk mund t’i shpëtojë ndasisë dhe reagimeve fetare lidhur me dy popuj dhe dy kultura të ndryshme.

Protesta janë mbajtur gjithandej nëpër botë, edhe në Tiranë. Disa qytetarë janë mbledhur në sheshin “Skëndërbej” më flamuj dhe pankarta në duar. Me thirrjet “Free Palestine” dhe “Jam Palestina, a më dëgjon?”, qytetarët kanë kërkuar fundin e dhunës që prej ditësh ka përfshirë Lindjen e Mesme.

Mes të pranishme në shesh kishte dhe shumë të rinj. “Na fal Palestinë që nuk të përgjigjemi dot” ishte thirrja që dominoi protestën. Një tjetër parrullë ishte “Stop gjenocidit! Lironi Palestinën!”

protesta palestina izrael 1 1

Lufta mes Izraelit dhe Palestinës ka nisur që prej të hënës dhe deri më tani bilanci është 140 viktima, mes tyre 40 fëmijë dhe 950 të plagosur. Tetë vetë u vranë në Izrael, duke përfshirë një djalë pesë vjeç dhe një ushtar. Deri më tani është shkatërruar me raketë godina e Al Jaseera dhe Assosiated Press në Gaza. 

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img