Tirana
light rain
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
3.6kmh
100 %
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
Sht
13 °
E martë, 28 Mars, 2023

“Jam nazist, Hitleri kishte vlera”, shokon me deklaratën Kanye West, Elon Musk e ndëshkon menjëherë

Lajme të ngjashëm

Reperi Kanye West ka lavdërur Adolf Hitlerin dhe tha se njerëzit nuk duhet të kritikojnë nazistët.

Kjo deklaratë e West u bë gjatë një intervistë të dhënë me teoricienin e konspiracionit të ekstremit të djathtë Alex Jones dhe ka shkaktuar furtunë në rrjet.

“Unë shoh gjëra të mira për Hitlerin. Çdo qenie njerëzore ka vlerën që ata sollën në tryezë, veçanërisht Hitleri”, tha ai.

“Më pëlqen Hitleri”, shtoi ai më vonë dhe e quajti veten nazist.

Intervista me West, fytyra e të cilit ishte fshehur nën një maskë të zezë skijimi, përfshinte gjithashtu komente antisemitike nga Jones, i cili iu referua një “mafie hebreje” dhe Fuentes, një supremacist i hapur i bardhë që është quajtur “menaxher i fushatës” i West.

Jones, një provokator serial i cili është urdhëruar të paguajë qindra miliona dollarë dëmshpërblim për pretendimin se një nga të shtënat më vdekjeprurëse në shkollë në Amerikë ishte një “mashtrim”, u përpoq të kundërshtonte lavdërimet e Perëndimit për Hitlerin dhe nazistët, duke thënë se “nazistët ishin banditë dhe bënë gjëra vërtet të këqija.”

Mirëpo, West menjëherë e hodhi poshtë këtë deklaratë të teoricienit duke thënë se: Ata gjithashtu bënë gjëra të mira. Duhet të ndalojmë së përçmuari nazistët gjatë gjithë kohës.

Ndërkohë, menjëherë pas kësaj intervistë të West ka reaguar dhe Elon Musk i cili ka bërë pezullimin e menjëhershëm të llogarisë së reperit në twitter.

“U përpoqa për të bërë më të mirën time. Pavarësisht kësaj, ai përsëri shkeli rregullin tonë kundër nxitjes së dhunës. Llogaria do të pezullohet”, shkroi shefi ekzekutiv i platformës, Elon Musk.

Më shumë