Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
3.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ja si do bëhet kalimi i pushtetit nga Barack Obama te Donald Trump

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

193aeaf07f96e596a00d1334bdb5f016

Kalimi nga presidenti i vjetër tek ai i ri zgjat më shumë se një muaji në SHBA.

Një periudhë tranzitore gjatë së cilës presidenti i ri duhet të krijojë qeverinë e tij të re dhe të zgjedhë se cilin të vendose në pozicionet kryesore të administratës.

Pasi përfundon procesi elektoral me krijimin e Kongresit të ri dhe votimin e superdelegatëve, dita e hyrjes së Donald Trump dhe të zonjës së re të parë Melania në Shtëpinë e Bardhë do të jetë 20 janari i vitit të ardhshëm.

Trump si president do të ketë një avantazh pasi Kongresi është krejtësisht i dominuar nga republikanët, të cilët fituan edhe Senatin edhe Dhomën e Përfaqësuesve.

Lexo edhe: Ndryshim në politikën e jashtme? Donald Trump zgjedh liderët e këtyre 8 shteteve për të telefonuar, shqetësim në Britani 

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img