Ja se çfarë do të vrasë miliona njerëz sipas Bill Gates

Publikuar tek: bota, më 14:31 28-05-2015 Ja se çfarë do të vrasë miliona njerëz sipas Bill Gates Bill Gates

Cui hao - Imaginechina/AP

Mëndoni se lufta atomike, vullkane dhe tërmete apo një meteor mund të vrasë miliona njerëz? Bill Gates nuk mendon të njëjtën gjë.

Sipas tij, ajo që mund të shkaktojë vdekjen e qindra miliona njerëzve në mbarë botën është një epidemi. Dhe ai mendon se ka 50% mundësi që kjo të ndodhë gjatë jetës së tij.

“Ebola tregoi që ne nuk jemi gati për epidemi serioze, një epidemi që do të jetë më shumë infective dhe do të përhapet më shpejt se Ebola. Ky është rreziku i mad hi një tragjedie të madhe”, tha miliarderi Bill Gates, duke pretenduar se një epidemi e rrezikshme mund të vrasë më shumë se 10 milionë njerëz në vit.

Bill Gates ka investuar miliona dollarë nga pasuria e tij në kompaninë më të madhe në botë "Monsanto", e cila prodhon fara të modifikuara gjenetikisht. Ai gjithashtu ka investuar për vaksinat si dhe duke sponsorizuar fushata vaksinimi në shumë vende të botës, por pa mundur të qëndrojë jashtë kritikave. Para një viti ai u akuzua se vaksinat kundër poliomelitit të "The Bill and Melinda Gates Foundation", shkaktuan 45700 raste paralizimi në Indi.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rezultatet e referendumit për martesat e të njëjtit seks, Vatikani: Jemi të pikëlluar
Ndërtuan serë me kanabis, arrestohen tre shqiptarë në Angli »
Article Logic
Execution time: 0.010710954666138
array(1) { ["section"]=> string(61) "ja-se-cfare-do-te-vrase-miliona-njerez-sipas-bill-gates-12162" }