Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
65 %
3.6kmh
75 %
Sht
28 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
23 °
Mër
25 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Ja sa ujë duhet të pimë në orë gjatë të nxehtit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Nxehtësia e verës na bën të djersitim më shumë dhe sa më shumë të djersitemi, aq më shumë ujë humbet trupi ynë.

Nëse nuk e kompensojmë përmes konsumit të ujit, mund të rrezikojmë dehidratimin. Mirëpo, pyetja është sa ujë të pimë në orë tani që moti është kaq i nxehtë?

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandojnë të pini një gotë ujë çdo 15-20 minuta, qoftë kur jeni në një vend të nxehtë apo në hije.

Nëse nuk jeni aktiv, për shembull po qëndroni në një çadër plazhi, rekomandohet një gotë ujë çdo 20-30 minuta.

Është e rëndësishme të mos dehiratoheni sepse mund të ndikojnë në presionin e gjakut, funksionin kardiovaskular dhe funksionin vaskular, që rrit rrezikun për sulm në zemër.

Mund të ndikojë gjithashtu në gjendjen shpirtërore dhe përqendrimin, për të mos përmendur qëndrueshmërinë, shpejtësinë, forcën dhe energjinë.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img