Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
61 %
3.1kmh
90 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
Sht
8 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Ja pse sot të gjithë do të vuani nga pagjumësia

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Hëna e plotë e njohur si “Hëna e Gjuetarit” do të shfaqet sonte dhe të shumtë do të jenë ata persona të cilët do ta kenë të pamundur të flenë. Ndryshe ky fenomen quhet edhe si pagjumsia hënore.

Për mijëvjeçarë, njerëzit kanë përdorur hënën për të mbajtur gjurmët e stinëve dhe vendosur orare për gjuetinë, mbjelljen dhe korrjen, prandaj dhe hënës së plotë të çdo muaji i është vendosur dhe emri i vet.

Pse Hëna e Tetorit quhet Hëna e Gjuetarit?

Ka shumë teori rreth asaj se nga rrjedh pseudonimi, por më së shpeshti besohet se hëna e plotë e Tetorit shërbeu si një sinjal për gjuetarët për të filluar gjuetinë përpara sezonit të ardhshëm të dimrit.

Sipas këtyre teorive, për fermerët Hëna e plotë e shtatorit ishte një periudhë pozitive për punët e tyre dhe tani vjen radha e gjahtarëve. Besohet se si Hëna e Korrjes ashtu edhe Hëna e Gjuetarit u emëruan nga fermerët dhe gjahtarët për të dalluar dy periudhat.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img