Tirana
scattered clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
44 %
4.1kmh
40 %
Pre
26 °
Sht
28 °
Die
22 °
Hën
26 °
Mar
25 °
E premte, 30 Shtator, 2022

Ja pse kjo tabelë rrugore nuk ekziston në Shqipëri

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kjo tabelë rrugore nuk ekziston në Shqipëri, dhe ndoshta nuk e keni parë ansjëherë e kun e dini se çfarë sinjalizon.

Aryseja pse kjo tabelë nuk ekziston në vendin tonë, por edhe në shumë shtete të tjera, është se nuk janë rrugët e përshtatshme për një sinjalistikë të tillë. Tabela do të thotë “Nuk ka limit shpejtësie”, dhe gjendet kryesisht në autostradat e famshme gjermane.

Megjithatë sipas një studimi të vitit 2014, në autostradat me 12 korsi dhe pa limit shpejtësie në Gjermani, mesatarja e shpejtësisë ishte 142 kilometra në orë. Megjithatë shpejtësia e madhe është e rrezikshme sidomos në vende ku infrastuktura rrugore është e dobët. Sipas OBSH, në vitin 2004 humbën jetën 1.2 milionë njerëz në të gjithë botën për shkak të shpejtësisë së lartë dhe 50 milionë të tjerë u plagosën.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img