Ja pse disa njerëz e kanë këtë vrimë në vesh

Publikuar tek: bota, më 00:20 27-11-2017 Ja pse disa njerëz e kanë këtë vrimë në vesh

Një përqindje e vogël e njerëzve kanë këtë vrimë të vogël në pjesën e sipërme të veshit pranë bashkimit me kokën.

Termi shkencor është sinus preaurcikular dhe klasifikohet si një defekt në lindje.

Vetëm 0.1-0.9% e popullsisë në SHBA e kanë këtë vrimë në vesh. Përqindja është me e lartë në popullsinë e Azisë dhe afrikës me 4-9%.

Vrima e vogël nuk paraqet shkakton probleme në dëgjim por në disa raste infektohet dhe kthehet në kist. Doktori mund ta pastrojë ose a heqë plotësisht.

Sipas teorisë së biologut Neil Shubin, vrima është mbetje evolucionare nga veëzat e peshkut. /Newsbomb.al

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Breshëri plumbash në një qendër tregtare në Nju Jork, raportohet për viktima
15-vjeçari në timon bën gjëmën, përplaset me pemën, 5 të vdekur, midis tyre 3 adoleshentë »
Article Logic
Execution time: 0.01137900352478
array(1) { ["section"]=> string(51) "ja-pse-disa-njerez-e-kane-kete-vrime-ne-vesh-100867" }