Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ja kur do të mbahen zgjedhjet në Kavajë, PD e papërgatitur

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3da4dbd403fc9300cec6ec52e23df087

Kavaja do të hyjë në zgjedhje të parakohshme nëse Apeli nuk hedh poshtë vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për t’i hequr mandatin kryebashkiakut Elvis Rroshit.

Rroshi ka drejtuar bashkinë e vogël në qendër të Shqipërisë që prej vitit 2011, duke thyer një nga bastionet historike të Partisë Demokratike.

Sipas procedurave të përcaktuara në ligj, Presidenti i Republikës Bujar Nishani duhet të caktojë datën e zgjedhjeve jo më larg se një muaj pasi ai të njoftohet zyrtarisht për shkarkimin e Rroshit.

Ky vendim pritet t’i mbërrijë Nishanit brenda muajt janar dhe zgjedhjet e parakohshme në Kavajë pritet të zhvillohen në muajn shkurt ose maksimumi në fillim të marsit, në varsi të procedurës së heqjes së mandatit të kryebashkiakut Rroshi.

Gjithashtu procesi i zgjedhjes së presidentit të ri të Republiëks që do të zhvillohet në muajt prill-maj, detyron institucionet që zgjedhjet në Kavajë të mos i shtynë pas tre mujorit të parë të 2017-ës.

Sa i përket Partisë Demokratike, ajo shihet e dobët në Kavajë pasi jo më larg se dje, dega në këtë qytet kërkoi një mbledhje urgjente për të përjashtuar ata persona të “infiltruar” nga Elvis Rroshi brenda opozitës.

Lexo edhe: Kush janë deputetët e rinj të Kuvendit të Shqipërisë, zëvendësojnë Tahirin dhe Selamin

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img