Hapësire reklamuese

Bota

Izraeli godet objektivat e Hezbollahut në Liban

Shkruar nga Newsbomb
Izraeli godet objektivat e Hezbollahut në Liban

Ishte vetë Izraeli që njoftoi këtë të dielën se kishte goditur objektiva të Hezbollahut në Liban si kundërpërgjigje ndaj sulmeve ndërkufitare.

Izraeli deklaroi se se kishte goditur objektet dhe zonat nga ku lëshoheshin predhat e Hezbollahut. Grupi i mbështetur nga Irani tha se kishte sulmuar objektivat e ushtrisë izraelite.

Që kur shpërtheu lufta në Gaza, dy muaj më parë, luftëtarët e Hezbollahut dhe Izraeli kanë shkëmbyer zjarr përgjatë kufirit.

Vetëm në zonën kufitare, nga përplasjet janë vrarë më shumë se 130 njerëz në Liban, përfshirë 94 luftëtarë të Hezbollahut dhe 17 civilë. Në Izrael janë vrarë tetë ushtarë dhe katër civilë.

Ushtria izraelite tha se ata i ishin përgjigjur sulmeve të Hezbollahut me artileri, zjarr tankesh dhe sulme ajrore ndaj bazës të grupit libanez.

Hezbollahu pretendoi se kishte qëlluar një sërë objektivash ushtarake izraelite përgjatë kufirit, përfshirë një kazermë, një qendër komandimi dhe një vinç ushtrie që instalonte pajisje vëzhgimi.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese