Hapësire reklamuese

Bota

Izraeli fajëson OKB për mungesën e ndihmës në Gaza

Shkruar nga Newsbomb
Izraeli fajëson OKB për mungesën e ndihmës në Gaza

Stafi i agjencisë së OKB në Gaza ndihet “i braktisur” pasi ShBA-ja vuri veton ndaj armëpushimit.

Izraeli duket se ka fajësuar Kombet e Bashkuara për mungesën e ndihmës në Gaza. Në një postim në “X”, COGAT pjesë e ministrisë izraelite të mbrojtjes, tha se “ndihma është atje”.

Izraeli është kritikuar gjatë konfliktit për moslejimin e ndihmave. I gjithë kufiri i tij me Gazën, i cili u shkel nga Hamasi gjatë sulmeve të tij terroriste të 7 tetorit është i mbyllur.

Marrëdhëniet midis Izraelit dhe OKB janë të tensionuara, me Izraelin që revokon aksesin ndaj disa zyrtarëve dhe godet thirrjet e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së për një armëpushim.

Shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut ka thënë se krimet e luftës janë kryer nga të dyja palët.

“Gjysma e popullsisë së Gazës po vdes nga uria teksa luftimet në këtë vend po vazhdojnë”, - ka paralajmëruar një zyrtar i lartë i ndihmës në OKBdisa ditë më parë.

“Izraeli thotë se OKB “duhet të bëjë më mirë” në dërgimin e ndihmave për civilët në Gaza. Deri më tani, ndihma që ka hyrë në Gaza e ka bërë këtë nëpërmjet kalimit Rafah midis Gazës dhe Egjiptit. Një tjetër pikë kontrolli, vendkalimi Kerem Shalomdo të hapet për të ndihmuar me kontrollet,” - shtoi COGAT.

Palestinezët janë përballur me mungesa të rënda të ushqimit, ujit dhe mallrave të tjera bazë, me dërgesat e ndihmave duke u ngadalësuar në një rrjedhje që nga përfundimi i armëpushimit shtatë-ditor në fillim të këtij muaji.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese