Hapësire reklamuese

Bota

 Izraeli cakton fillimin e Ramazanit si afat për ofensivën në Rafah

Shkruar nga Newsbomb
 Izraeli cakton fillimin e Ramazanit si afat për ofensivën

Izraeli ka përshkallëzuar tonet ndaj Hamasit, duke paralajmëruar fillimin e Ramazanit si afat për ofensivën në Rafah.

Sipas ministrit izraelit Benny Gantz, anëtar i kabinetit të luftës të Izrael, ata do të presin deri më 10 Mars.

Bota duhet ta dijë dhe udhëheqësit. Hamasi duhet ta dijë, nëse pengjet nuk janë në shtëpi deri në Ramazan, luftimet do të vazhdojnë kudo. Dhe atyre që thonë se çmimi është shumë i lartë, unë u them qartë: Hamasi ka një zgjedhje. Ata mund të dorëzohen dhe të lirojnë pengjet.

Izraeli do të veprojë në mënyrë të koordinuar, duke lehtësuar evakuimin e civilëve në dialog me partnerët tanë amerikanë dhe egjiptianë për të minimizuar viktimat civile”, tha ai.

Bota Perëndimorë dhe ajo Arabe kanë shprehur shqetësimin për ofensivat nga ana e Izraelit, pasi lufta tokësore synohet deri brenda qytetit Rafah, ku qëndojnë të strehuar mbi 1 milion palestinezë.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese